welcome

Halılar Alerjiye Yol Açar Mı?

Halı, ev dekorasyonunun vazgeçilmez bir unsuru olmakla birlikte, sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir eşyadır. Halı temizliği, hane halkının sağlığı için önemlidir. Halılar yeterince iyi temizlenmediğinde alerji riski yaratabilir. Özellikle, evde çocuk, yaşlı varsa ya da solunum yolları rahatsızlıklarına sahip biri yaşıyorsa, bu durum büyük bir risk yaratır. Dolayısıyla halı temizleme konusunu yalnızca temiz bir görünüm yaratmaktan ibaret olarak görmemek gerekir.

Halılar Neden Alerji Riski Taşır?

Bilindiği gibi, halının gözenekli yapısı tozu muhafaza etmek için müsaittir. Halının gözeneklerine hapsolan toz, üzerine basıldığında havaya karışarak solunum yollarından içeri girebilir. Bu da özellikle bebekler için büyük bir risk anlamına gelir. Ancak evde bebek olmasa bile, ortama karışan toz ve kir evde yaşayanlar için ciddi bir risk teşkil eder. Bu risk skalasında alerjiden ciddi akciğer hastalıklarına kadar birçok rahatsızlık bulunmaktadır.

Ancak burada ev akarları adı verilen parazitlere dikkat çekmekte fayda var. Gözle görülmeyen bu parazitler, genellikle ev tozunun içerisinde yaşar ve halı gözeneklerinde uzun süre yaşamlarını sürdürebilir. Halıya basıldığında tozla birlikte hareket eden bu canlılar, insanların deri döküntüleriyle beslenmektedir. Bu canlıların solunum yollarından girmeleri de, birçok ölümcül hastalığa sebep olabilir. Ev akarlarından korunmak için ortamı sık sık havalandırmak ve halı yıkama işlemi yapmak gerekir.

Anti-Alerjik Halı Yıkama

Halı yıkama işleminin kirleri çıkarıp temiz bir görünüm vermekten ibaret olmaması gerekir. Halılar, ev akarlarına ve diğer parazitlere karşı düzenli olarak dezenfekte edilmeli ve antibakteriyel olarak yıkanmalıdır. Özellikle evde astım, bronşit gibi hastalıklara sahip birisi yaşıyorsa, halı yıkamaya özen göstermek gerekir. Bursa Safir Halı Yıkama olarak son teknoloji ekipmanlarla anti alerjik halı yıkama konusunda kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

Halı gözeneklerinde birinen tozdan, kirden ve ev akarları gibi parazitlerden kurtularak halılarınızı anti alerjik ve anti bakteriyel bir hâle getirmek için Safir Halı Yıkama’nın hizmetinden yararlanabilirsiniz. Özel olarak üretilmiş makinalar ile hizmet veren Safir Halı Yıkama, halıları temizlik esnasında dezenfekte ederek, alerji risklerini önleyecek şekilde hizmet vermektedir.

Hizmetlerimiz için biz ulaşın

İletişim