welcome

İpek halı nasıl yıkanır?

İpekten imal edilen halıların dokunması oldukça zordur. Bu yüzden, genellikle yüksek fiyatlar ile satışa sunulurlar. İpek, kaliteli ve renkleri canlı tutan bir malzeme olduğu için, bu malzemeden imal edilen halılar evde hoş bir görünüm yaratır. Diğer yandan, doğal bir malzeme olduğu için ısı yalıtımına da yardımcı olur. Ancak ipeğin kaliteli olduğu kadar hassas bir malzeme olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden ipek halı yıkama konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

İpek Halı Evde Yıkanabilir Mi?

Halı yıkama, evde yapılabilecek, yapılsa bile istenen sonuçları verebilecek bir işlem değildir. Evde yapılan halı yıkama işleminde yüzeyde temiz bir görünüm elde etmekten dışında bir sonuç almak mümkün değildir. İpek halılar söz konusu olduğunda durumun daha zor olduğunu belirtmek faydalı olacaktır. Marketlerde satılan halı şampuanları, ipek halıların zarar görmesine sebep olabilir. Hassas bir malzeme olan ipek, yanlış temizleme işleminden sonra rengini ve görünümünü kaybedebilir.

İpek Halı Nasıl Temizlenir?

İpek, sert dokulu malzemelerle temizlendiğinde zarar görür. Bu yüzden yumuşak dokulu temizlik ekipmanlarının tercih edilmesi gerekir. Diğer yandan, trikoretilen ve perkloretilen içerikli temizlik ürünlerinin kullanılması faydalı olacaktır. Havalandırma da temizlik esnasında dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. İpeğin nem tutma oranı yüksektir, bu yüzden temizlendikten sonra havalandırılması gerekir. Aksi takdirde küf tutması mümkündür.

Ayrıca gereğinden fazla basınç uygulamak, ipeğin yapısını bozabilir. Özellikle elektrikli süpürgelerle ve ev tipi halı yıkama makinalarıyla yapılan temizlik işlemlerinde, halıların zarar görmesine sık rastlanmaktadır. Diğer yandan, gerçek anlamda bir temizlik yapmak için ise gözeneklerin diplerinin kirden ve tozdan arındırılması gerekir. Özellikle halının üzerine bir şey döküldüyse, işlem en kısa sürede yapılmalıdır.

İpek halılarınızı hijyenik hâle getirmek, ipeğe zarar vermeden temizlemek için Bursa Safir Halı Yıkama tarafından verilen hizmetten yararlanabilirsiniz. İpek halılar için özel üretilmiş malzemelerle verdiğimiz Bursa ipek halı yıkama hizmetinden yararlanarak, halılarınızı ilk günkü görünümüne ve temiz hâline kavuşturabilirsiniz. Halılarınızın sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve onlara hassasiyetle yaklaşarak, profesyonel bir temizlik hizmeti veriyoruz.

 

Hizmetlerimiz için biz ulaşın

İletişim