Dünyanın en pahalı halısı İpek İsfahan Halısıdır, ancak bu makalede en pahalı 10 halıya da yer verdik. Ev dekorasyonunda önemli bir yeri olan hemen her evde vazgeçilmezdir. Dünyada bazı halılar diğerlerine göre oldukça pahalıdır, bu halılar genellikle el dokuma halılardır. İran halıları genellikle en pahalı halılar olarak göze çarparlar.

Halılar, genellikle evlerin dekorasyonuna göre seçilir. Bazı halılar sadece dekor içindir, oldukça küçük ebatlarda ve yine de pahalı olabilirler. Halılar bir mekana en fazla değer katan eşyaların başında gelir. Mekanda yürüyen insanlar, güzellikleri nedeniyle ilk önce halıları fark edecekler. Halıları daha çekici ve değerli kılan şey en iyi kalite iplik ve mükemmel renk uyumudur. Zenginler, evlerini toplumdaki statülerine göre mükemmel ve lüks hale getirmek için bu pahalı halıları satın almak isterler.İşte dünyanın en iyi ve pahalı halıları.

Tebriz Halısı

Tebriz halısı, İran’ın kuzey tarafındaki tebriz bölgesinden alır. Çok güzel bir İran halısıdır. En kaliteli malzemeden üretilmiştir ve tüm geleneksel desenlere sahiptir, renkler mükemmel birleştirilmiştir. Dünyanın en pahalı halısı olmasa da İran halıları, ince ve hassas dokunmaları nedeniyle her zaman yüksek fiyatlarla satılmaktadır.

İran Sarouk Halısı

Sarouk halısı yüksek fiyatla satılan çok güzel bir İran halısıdır. Bazıları, tüm dünyada sevilen Feregan tasarımı ile yapılır. Geleneksel İran Sarouk halıları genellikle çok renklidir ve odadaki herhangi bir renk kombinasyonu ile kolayca eşleştirilebilir.

Portekiz Arma Halısı

Portekiz Arma Halısı, oldukça yüksek fiyata satıldığı için dünyanın en pahalı halılarından biridir. Kenarları parlak ve özenle dokunmuştur. Halının ortasında da çok yönlü desenler bulunur, kare şeklinde bir halıdır. Ayrıca halının merkezinde, görünümünü tamamlayan tek büyük madalyon bulunur. Benzersiz olduğu için dünyada kolay bulunmayan çok farklı bir halı çeşididir.

İran Mohtashem Keşan Halısı

Ünlü Mohtashem Halı 19. yüzyılda yapılmış en mükemmel halı olarak kabul edilir. Bu halıyı değerli kılan şey kaliteli dokuma ve mükemmel işçiliktir.

Ziegler Mahal Halısı

Ziegler Mahal Halısı da İran’a aittir ve hala dünyanın en pahalı 10 halısından biridir. Kenarlarında güzel çiçek desenlerine sahip kare şeklinde bir halıdır.

İsfahan Halısı

İsfahan Halı, Doris Duke adlı tütün varisi koleksiyonundan elde edilmektedir. Farklı parlak renklerle yapılmış güzel bir halıdır ve desenin tasarımı da çok etkileyicidir. Görünüşünü çekici yapan ana özelliği farklı renklerin mükemmel kombinasyonudur.

isfahan halisi
İsfahan Halısı

Oushak Halısı

Oushak Halı çok eskidir ve halı dünyasında hala büyük bir değere sahiptir. Farklı renkleri ve kontrastı nedeniyle ünlüdür. Sembolü ve tasarımı açısından da mükemmel olarak kabul edilir. Bu tip ve tasarıma sahip birçok halı vardır, ancak bu en önemlisi bu halıdır.

Oushak halisi
Oushak Halıs

Ziegler Mahal Halısı

Ziegler Mahal halısı çok eskidir ve dünyada çok değerlidir. Yumuşak renklerde üretilmiştir ve geniş alana yayılabilen çok büyük bir halıdır. Evde kullanılan lüks ve en iyi şey olarak kabul edilir.

Ziegler Mahal halisi

İpek İsfahan Halısı

Dünyanın en pahalı halısı İpek İsfahan halısı, dünyada şimdiye kadar satılan en pahalı halıdır. Orta İran bölgesine aittir. Olağanüstü işçilikle yapılır ve yapımında ipek kullanılır. 2008 yılında yaklaşık 45 milyon dolara satılmıştır. Tarihsel değere ve mükemmel renklere sahiptir.

Silk Isfahan halisi
İpek İsfahan Halısı – İran

Dünyanın En Pahalı Halıları Listesi

Sr.No.İsimlerFiyat
1İpek İsfahan halısı$ 44450000
2Ziegler Mahal Carpet (3)$ 182500
3Ziegler Mahal Carpet (2)$ 170500
4Oushak Halı$ 158500
5İsfahan Halı$ 116500
6Ziegler Mahal Carpet$ 98500
7Mohtashem Kaşan Halı$ 92500
8Portekiz Arması$ 80500
9Fereghan Sarouk$ 74500
10Tebriz Halısı$ 68500
Kaynak: https://www.mostfamouslist.com/
Halının Ömrü Nasıl Uzatılır?

Mükemmel görünümlerine rağmen halılar çeşitli kirler için bir yuva gibidir. Uygun temizlik ve bakım yapılmazsa, [...]

Bursa Nilüfer’de Halı Yıkama Hizmetlerinin Önemi: Sağlık ve Hijyen

Bursa Nilüfer, Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve gelişen bölgelerinden biridir. Ancak bu hızlı büyüme, çeşitli [...]

Hızlı ve Pratik Ev Temizliği

Hayatta ev temizliğinden çok daha eğlenceli ve ilginç şeyler var, ancak evler bir şekilde temizlenmek [...]

Halı Temizliği için En Pratik Yöntem

Halı lekelerini temizlemek için profesyonel ancak pratik yöntemlere mi ihtiyacınız var? Öyleyse bu makale size [...]

Halı Yıkama Pratik Çözüm

Halılarda meydana gelen mikroorganizma özelliğine sahip akarlar, düzenli halı yıkama temizlik işlemi ile ortadan kaldırılabilir. [...]

Tüm Yönleriyle Halı Yıkama Hizmeti Veren Firmalar

Halılar evlerimizin en sık kullanılan ve en çok kirletilen eşyalarından biridir. Kir, toz ve diğer [...]

Bursa’da Halı Temizleme: Profesyonel Ellerle Temizlik ve Canlılık

Profesyonel Halı Temizleme Hizmetleri: Bursa’da halı temizleme hizmetleri, uzman ekipler tarafından sağlanan yüksek kaliteli hizmetlerle [...]

Ev Temizliğinin Başlangıç Noktası “Halı Yıkama”

Bursa Safir Halı Yıkama’nın endüstriyel yöntemlerle halı yıkama ve özel, hassas halıların yıkanması ile ilgili [...]