Hepimiz biliyoruz ki, mükemmel görünümlerine rağmen, halılar çeşitli kirleticiler için bir yuva gibidir. Uygun temizlik ve bakım olmadan, çok fazla toz ve saç emebilirler. Yanlış bakım ve temizlik halı ve kilimlerinize zarar verebilir.

Bu makale, günlük lekelere ve kire vurgu yaparak halı ve kilimlerin düzenli olarak temizlenmesi için öneriler sunmaktadır. Bazı doğal kumaşların yüksek basınçlı suya ve bazı kimyasal maddelerle temizlemeye duyarlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle doğal halı ve kilimleri temizlemenin en güvenli ve en etkili yolunu seçmeniz gerekir. Halı yıkama servisiniz halılarınızı ve kilimlerinizi özelliklerine göre yıkayabilen teknoloji ve deneyime sahip olmalıdır.

Bir halıyı temizlemenin en iyi yolu, her şeyden önce, kirlenmesini önlemektir.

Elektrikli süpürgenin düzenli kullanımı hafif kirleri temizlemek için kolay ve güvenlidir. Leke temizliği bazen emilmeye neden olarak halının daha da derinlemesine kirlenmesine yol açar ve halıya zarar verebilir.

Bazı lekeler tekrar ortaya çıkma eğilimindedir. Bu sorunu önlemek için, leke üzerinde birkaç saat boyunca deterjanlı bir havlu bırakın. Kirin çoğunu emebilir. Ardından düzenli olarak temizleyin.

Lekeleri ütüler veya saç kurutma makineleri ile kurutmaktan kaçının. Bu yönetem lekeyi daha inatçı yapar.

Buharlı temizlik, lekeleri çıkarmak ve halıyı yenilemek için mükemmel bir yoldur.

Küf lekelerinde, beyaz kumaşlar için çamaşır suyu, renkli kumaşları temizlemek için diğer özel deterjanları kullanın. Temizlik sıvıları doğru miktarlarda kullanılmazsa zararlı olabilir. Çeşitli temizleyicilerle ilgili kutularının üzerindeki talimatları ve notları okumak için zaman ayırın.

Daha fazla doku hasarını önlemek için halılara dökülen sıvıları en kısa zamanda temizlemeniz tavsiye edilir.

Sıvıların dökülmesinden kaynaklanan inatçı halı lekeleri (şarap, kayhve, çay vb.)

Özel lekeleri temizlemek için çeşitli temizleyici ürünler vardır, bunlardan bazıları gerçekten etkilidir. Deterjanınız yoksa, lekeyle başa çıkmanın bir başka mükemmel ve kolay yolu su ve sirke karışımıdır.

Yukarıda belirtildiği gibi, elektrikli süpürge ile süpürme halılarınızı temiz tutmanın birincil ve en kolay yoludur. Mümkün olduğunca sık yapın. Yüksek kaliteli elektrikli süpürgeler tavsiye edilir. Bunları doğru ve uygun şekilde kullandığınızdan emin olun, torbalarını, filtrelerini ve kaplarını daha sık temizleyin.

Gerektiğinde, halılara zarar vermedikleri için en hafif temizlik kimyasallarını kullanın. Daha güçlü temizleyiciler sadece çok inatçı lekelere karşı kullanılmalıdır.

Halı temizliğinde başa çıkamadığınız durumlarda Safir Halı Yıkama evinize servis hizmeti ile yanınızdadır.