Yün ve İpek Halılar arasında seçim yapmaya mı çalışıyorsunuz? 
Her iki halı tipinde de harika seçenekler mevcuttur ancak yün ve ipek halıların farklı olduğunu bilmek önemlidir. Yün ve ipek halılar arasında farklar şu başlıklar altına toplanabilir.

  1. Maliyet
  2. Malzeme
  3. Dayanıklılık
  4. Temizleme Kolaylığı

Çoğu kişinin yün ve ipek halılar arasında görebileceği ilk fark maliyetleridir.

ipek halı
Safirhalı yıkama, koltuk yıkama, nilüfer bursa

İpek ve Yün Halı Maliyeti

Yün Halı Fiyatları:  Yün halılar en yaygın halı türlerindendir bu nedenle fiyatları önemli ölçüde değişir. Yün halıları 500 TL’den başlayan ve ucu epey açık bir fiyat skalasında bulmanız müümkündür. Yine de yün halıları en pahalı halılar olarak gösteremeyiz.

Yün halılarda fiyat belirleyici faktörler boyut, kalite, el dokuma olması gösterilebilir. Halı seçmek kolay değildir. Mükemmel görünen bir halı sizi yanıltabilir ve gereğinden fazla ödeme yapabilirsiniz.

Birçok halı perakendecisi üretici değildir, belirli halı markaların bayisi ve satıcısıdır. Üreticilerden satın alırlar ve kendi fiyatlarını belirlerler. Her bütçeye uygun yün halı bulmak mümkündür.

yün halı
Safirhalı yıkama, koltuk yıkama, nilüfer bursa


İpek Halı Fiyatları:  İpek halılar iki türde üretilir. % 100 ipek halılar ve yün / ipek karışımı kalılar. Her iki tür de genel olarak yün halılardan daha pahalıdır. İpek içeren halılar genellikle kalite ve işçiliğin ana göstergelerinden biri olan santimetrekare başına daha fazla düğümlere sahiptir.

Tarihsel olarak ipek halılar, saraylarda, hükümdar aileleri tarafından çokça kullanımıştır.  Bir ipek halı için genellikle bir yün halıdan daha fazla ödeme yaparsınız.

Yün ve İpek Halı Malzemesi:  Halının malzemesi bu işin püf noktalarından biridir. Tüm halıların nitelikler malzemelerinden ve işçiliğinden gelir.

halı malzemesi
Safirhalı yıkama, koltuk yıkama, nilüfer bursa

Yün Halı nedir?

Yün, oryantal el dokuması halılarda en sık kullanılan malzemedir. Genellikle koyunlardan elde edilen yünle dokunur, kolayca temin edilebilir. Yaş, cins, yaşadıkları iklim ve koyunların beslenmesi yünün kalitesini etkiler. (Günümüz teknolojisinde hayvanları bu konuda sömürmeye gerek olmasa da…)

Koyun yünü elde etmek için bu hayvanların öldürülmesine gerek yoktur, aynı saçlarımı gibi her yıl yeniden uzar. Bu nedenle yün en ucuz halı malzemelerinden biridir. Bu durum, yün halıları ortalama fiyatlı halılar için ideal bir seçenek yapar.

Yün halının kalitesini hissedebilmek için dokunmak gerekir, dokunuşu yumuşak bir his verir. Görsel olarak, yün halılar mat, düzleştirilmiş bir görünüme sahiptir, daha ince görünür ve dekorasyona nispeten daha iyi uyum sağlarlar.

ipek halı koza
Safirhalı yıkama, koltuk yıkama, nilüfer bursa

İpek Halı nedir?

İpek, ipekböceği gibi bazı böcek larvalarından elde edilen doğal bir liftir. İpek lifi larvaların kozasından çıkarılır ve ipek üretmek için çok fazla larva gerekir. İpek ipliğinin oluşması ve uygulanabilir bir malzemeye dönüştürülmesi uzun zaman alır. İpek ipliğin ve dolayısıyla ipek halıların pahalı olmasının nedenlerinden biri de budur. 

ipek halı
Safirhalı yıkama, koltuk yıkama, nilüfer bursa

İpek çok pahalı olduğu için ipek halılar da genellikle yünle dokunur. Böylece,% 100 yün halılara benzer hissedebilirler ancak tamamen aynı değildirler.

İpek halının güzelliği eşsizdir. İpek halılar ince, parlak bir kaplamaya sahiptir ve ek düğüm sayıları ipek halıların güzelliğinin nedenlerinden biridir.

Yün ve İpek Halıların Dayanıklılığı

Bir halının dayanıklılığı son derece önemlidir. Halının ömrünü, estetik görünümünü, göz zevkini en üst düzeye çıkarmak için halıyı nereye kullanabileceğinizi bilmenizi sağlar.

Yün halılar son derece dayanıklıdır, tüyleri kalın ve güçlüdür. Ayrıca dökülmelere, lekelere ve yoğun kullanıma karşı doğal bir dirence sahiptirler. Bu halılar düzenli kullanımla ve tabii ki bakımla 50 yıla kadar kullanılabilmektedir. Yün halılar yangına dayanıklıdır ve toza karşı daha az duyarlıdır.

Yün halıların ideal olarak, yılda en az bir kez derinlemesine temizlenmesi, yıkanması gerekir. Çok fazla insanın yaşadığı bir alanda kullanılıyorsa, yün halıları altı ayda bir yıkatmanız önemle tavsiye edilir.

bursa hali koltuk perde yikama33
Safirhalı yıkama, koltuk yıkama, nilüfer bursa

İpek halılar

İpek güçlü bir doğal elyaf malzemedir, ancak ipek halılar yün halılardan daha hassastır. Üzerinde gezinmenin en az olduğu alanlara yerleştirilmelidirler. İpek halıların mümkün olduğunca uzun süre korunmaları için duvara asılması bile önerilebilir.

İpek halılar daha hızlı kirlenirler ve günlük kullanılan ortamlar için çok pratik halılar değildirler. ancak temiz tutabiliyorsanız, ipek halıların estetik çekiciliği muazzamdır.

Ek olarak, yünle harmanlanmış bir ipek halı, %100 bir ipek halıdan daha dayanıklıdır. Bu halılar yoğun ortamlarda veya ağır mobilyaların altına yerleşmeleri gerekiyorsa daha pratik zemin halılarıdır.

bursa hali koltuk perde yikama30
Safirhalı yıkama, koltuk yıkama, nilüfer bursa

Yün ve İpek Halıların Bakımı

Kullanılan malzemeler nedeniyle, yün halı ve ipek halının bakımı biraz farklıdır.

bursa hali koltuk perde yikama40
Safirhalı yıkama, koltuk yıkama, nilüfer bursa

Yün Halı Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Yün halı ayda iki kez vakumlanmalıdır. Yün halılar, kirin gizlenebileceği küçük hava cepleri içerir. Aşırı kir sadece görünür olmakla kalmaz, aynı zamanda halının estetik çekiciliğini de azaltır, aynı zamanda alerjisi olan insanları da rahatsız edebilir. Vakumlama bu kiri ve tozu gidermeye yardımcı olur.

Halınızı çok fazla vakumlamamalısınız. Aşırı vakumlama yün liflerini halıdan koparabilir. Bu durumda halınızı ara sıra silkelemek ve yılda birkaç kez halı yıkama servisine göndermek iyi bir fikir olabilir.

Halınızı arada bir döndürün, çünkü halının bir bölümünde diğer bölümlerinden daha fazla yürünüyor olabilir. Döndürmek bu durumu dengeleyerek eskime ve renk değişikliğini önler.

Yün halınızı lekelerseniz, derhal temizlemelisiniz. Lekeyi oluşturan Mmddeyi hızlı bir şekilde emmeye çalışın, başarısız olursanız profesyonel bir halı yıkama servisine götürün.

İpek Halının Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılır?

İpek ıslandığında sağlamlığını belirli bir oranda kaybeder, aşındırıcı temizlik maddeleri, sıcak su ve buharlı temizlik liflerine zarar verebilir. Yün halılar gibi, ipek halıları ayda birkaç kez vakumlamak gerekir, ancak daha hassas oldukları için fırçasız bir vakum kafası kullanılmalıdır.

Lekeleri çıkarmak için hızlı bir şekilde vakumlayın. Lekeyi çıkarmakta zorlanıyorsanız risk almayın, bu drumlarda ipek halılar en kısa sürede profesyonel bir halı temizleyiciye götürülmelidir. 

İpek halılarınızın temizliğikonusunda sorun yaşıyorsanız, Safir Halı Yıkama’nın her halı ve leke türüne özel uygulamalarından faydalanabilirsiniz. İpek halıların yıkanması ve lekelerinin çıkarılmasında uzun yıllara dayanan bir tecrübe ve başarı siciline sahip bulunuyoruz.

Halının Ömrü Nasıl Uzatılır

Hepimiz biliyoruz ki, mükemmel görünümlerine rağmen, halılar çeşitli kirleticiler için bir yuva gibidir. Uygun temizlik [...]

Halıların daha uzun ömürlü olması için neler yapılmalı?

Halılar, evlerimizde en çok kullanılan zemin kaplamalarından biridir. Her ne kadar halılar, evlerimize sıcaklık ve [...]

Halı Yıkama Hizmetimiz

Günlük temizlik işlemlerinde halılar ilk sırada yer alır. Zamanla halılarda toz ve kir birikimi meydana [...]

Halı Yıkama Makine Teknolojileri

Her tip halıyı yıkayabilen teknolojik makineler Otomatik Halı Yıkama Makinaları yeni nesil teknoloji ürünlerinde yer [...]

Halı Yıkama Pratik Çözüm

Halılarda meydana gelen mikroorganizma özelliğine sahip akarlar, düzenli halı yıkama temizlik işlemi ile ortadan kaldırılabilir. [...]

Halı Modası

Halı modası üzerine uzman olmasak da her ay yıkadığımız yüzlerce halı sayesinde halı modası konusunda [...]

Taşınırken Halıların Yıkanarak Temizlenmesi Neden Gerekli?

Taşınma süreci ciddi anlamda yorucu ve çetrefilli olabilir. Özellikle halıların taşınması bu süreçte büyük bir [...]

Yün ve İpek Halılar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yün ve İpek Halılar arasında seçim yapmaya mı çalışıyorsunuz? Her iki halı tipinde de harika seçenekler [...]