Evde kullanım için uygun, malzeme ve dekor bakımından farklı çeşitlihalı türleri vardır. Evinizi dekore etmeye karar verdiyseniz bu halı tiplerini bilmenizde fayda vardır.

Mutfak, oturma odası ve yemek odası gibi sıkça dolaşılan yaşam alanları için parke uzun yıllardır halıdan daha popülerdi. Ancak bu durum halının demode olduğu anlamına gelmez. Halılar hala evlerin hemen her odasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Halılar hala yatak odalarında , oturma odalarında, home-ofislerde, çocuk odalarında, merdivenlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Halı, yatak odaları ve çocuk oyun alanları için daha fazla tercih edilen zemin dekorudur.

Her halı evinize ve ihtiyaçlarınıza uyum sağlamayabilir. Evinizin dekorasyonuna ve ihtiyaçlarına uyum sağlayan kaliteli bir halı seçmelisiniz. Renk, malzeme, tasarıma dikkat etmeli ve ayrıca iyi bir halıyı ne kadar iyi koruyabileceğinizi de bilmelisiniz.

Hangi odalar için alı en iyi zemin dekorudur?

Halılar, mutfak, banyo, yemek odası, antre ve giriş alanlarında pek azla kullanılmaz. Halı kullanımının az olmasının başlıca nedenleri, yoğun trafik alanları, mutfak ve banyo gibi su dökülme risklerinin olduğu alanlardır.

Batılı ülkelerdeki araştırmalara göre tipik bir evin tabanının sadece %16’sı halı ile kaplıdır. Bu oran odalara göre farklılık gösterebilir. Örneğin mutfakların sadece %0,03’ünde halı kullanılırken neredeyse hiç kimse banyolarda halı kullanmaz. Yatak odalarının %45’i halı ile kaplıdır. Oturma odalarının %30’u, yemek odalarının %12’sinde halı bulunur.

Halı kullanımı için en uygun odalar

  • yatak odaları
  • oturma odaları
  • çocuk odaları.

Halı kullanımı için uygun olmayan odalar

  • Mutfaklar
  • banyolar
  • giriş alanları
  • yemek odaları.

Halı Dokuma materyal türleri

Halıyı kalitesinde ayırt edici bileşen malzemesidir. Halı türlerinde bir çok nitelik farklı halı malzemelerine dayanır. Aşağıda farklı halı dokuma malzeme türlerinin bir listesi bulunmaktadır.

Naylon Halı

Naylon, güçlü ipliklere sahip olması, dayanıklılığı ve yıllarca formunu koruyabildiği için popüler bir halı dookuma malzemesidir. Naylon halılar fazla aşınma sonucu statik elektrik üretebilir.

Olefin

Bir tür termoplastik malzemedir. Dış mekanlarda neme direnç gösterdiği için kullanılan polipropilen bileşiğidir. Günümüzde iç mekanlarda dda kullanılır, çünkü yün benzeri bir dokusu vardır ve güçlüdür. Görüntüsü güzeldir, ancak boyanması gerekir.Bu malzeme ile üretilmiş halı türünde güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak halının görünümüne zarar verebilir.

Polyester Halı

Bilinen sentetik bir malzeme olan polyesterden üretilen halılar lekelere ve neme karşı dayanıklıdır, temizlenmesi kolaydır. Yeterince iyi bakmazsanız sertleşebilir.

Akrilik Halı

Akrilik halı, statik ve çoğu lekeye karşı dayanıklı yün benzeri bir malzemeden yapılmıştır. Solmaya karşı dayanıklıdır.

Yün Halı

Halı dokuma da yün sıkça kullanılır. Yün, kire karşı dirençli ve dikkatle dokunmuş liflere sahiptir. Lekelere oldukça iyi dayanabilir. Bununla birlikte, sağlam ve dayanıklı olması nedeniyle biraz daha pahalıdır.

Ayrıca bakınız: Yün ve İpek Halı Farkları

Triexta Halı

Triexta, güçlü liflere sahip olması ve yırtılması / yıpranması zor olduğu için evcil hayvan ve çocuklu evlerde popüler olan sentetik bir halı dokuma malzemesidir. Fiyatı biraz pahalı olabilir.

İpek Halı

İpek halılar %100 saf ipek veya yün ipek karışımı malzemeden üretilebilir. Oldukça pahalı bir halıdır ve yıpranmaya karşı hassastı. Kolay yıpranabilir olması nedeniyle ipek halılar yere sermek yerine duvarda sergilenebilmekte.

Halı Kalitesi Göstergeleri

Hav Yığını Yoğunluğu

Kaliteli halı, hav için kullanılan elyaf yoğunluğu ile anlaşılır. Yığın ne kadar yoğun olursa, o kadar yüksek kalite demektir. Elinizi halının üstünde gezdirirken alt dokuma destek malzemesini hissederseniz bu halı daha düşük bir kalitedir. Taban dokuma malzemesini hissetmediğinizde daha kaliteli bir halıdır.

Halı Ağırlığı

Halı kare kare başına ne kadar ağır olursa, o kadar iyi kalitedir. Daha ağır halılar cm kare başına daha fazla düğüme sahiptir.

Kaliteli Malzeme

En iyi halı malzemelerinden biri yündür. Yumuşak, dayanıklı, doğal ve çevre dostudur. Bununla birlikte, diğer malzemeler leke tutmaya karşı daha iyi ve bazı durumlarda daha dayanıklı olabilir.

Evinizde kullanmak için halı seçerken gerekli temel bilgilere sahip olduğunuz demektir. İlginize teşekkürler.

Evde Kullanıma Uygun Halı Türleri

Evde kullanım için uygun, malzeme ve dekor bakımından farklı çeşitlihalı türleri vardır. Evinizi dekore etmeye [...]

Halı Yıkama Pratik Çözüm

Halılarda meydana gelen mikroorganizma özelliğine sahip akarlar, düzenli halı yıkama temizlik işlemi ile ortadan kaldırılabilir. [...]

Bursa’da Halı Temizleme: Profesyonel Ellerle Temizlik ve Canlılık

Profesyonel Halı Temizleme Hizmetleri: Bursa’da halı temizleme hizmetleri, uzman ekipler tarafından sağlanan yüksek kaliteli hizmetlerle [...]

Dünyanın En Pahalı Halısı

Dünyanın en pahalı halısı İpek İsfahan Halısıdır, ancak bu makalede en pahalı 10 halıya da [...]

Halı Temizliği için En Pratik Yöntem

Halı lekelerini temizlemek için profesyonel ancak pratik yöntemlere mi ihtiyacınız var? Öyleyse bu makale size [...]

Bursa Safir Halı Yıkama Fabrikası Nası Çalışır?

Ücretsiz teslimat servisi veren Safir Halı Yıkama Fabrikası halılarınızı Bursa’nın her yerinden, bulunduğunuz konumdan teslim [...]

Yün ve İpek Halılar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yün ve İpek Halılar arasında seçim yapmaya mı çalışıyorsunuz? Her iki halı tipinde de harika seçenekler [...]

Halı Yıkama Fiyatları ve Hizmetler: Detaylı Bir İnceleme

Günümüzde, halılar evlerimizin vazgeçilmez dekorasyon öğeleri arasında yer alırlar. Ancak zamanla kirlenir, lekelenir ve özel [...]